13οσ Olympus Marathon. Τρεχοντασ κατω απο το βλεμμα των Θεων.

OM 2016 - ''Εξαργύρωσαν'' τους προσωπικούς κόπους και θυσίες με τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις, πετυχαίνοντας προσωπικά ρεκόρ και διακρίσεις οι αθλητές της Kasimis Training.

Με την 2η θέση στην κατάταξη του ομαδικού, την τέταρτη θέση στην γενική κατάταξη γυναικών και την 5η θέση στην γενική ανδρών, με τέσσερις αθλητές στην πρώτη δεκάδα των ανδρών και τις επιδόσεις τους κάτω από τις 5μιση ώρες, με δυο πρωτιές στις ηλικιακές κατηγορίες γυναικών ετών 40-49 και ανδρών 40-49 ετών, με συνολικά εννέα αθλητές που σημείωσαν επίδοση κάτω από τις έξι ώρες, με επτά αθλητές που τερμάτισαν τον αγώνα σε επιδόσεις ως τις 6μιση ώρες και δύο να φτάνουν στον τερματισμό ως τις επτά ώρες, με προσωπικά personal best αλλά και πολύ καλές εμφανίσεις αθλητών της ομάδας που για πρώτη φορά δοκίμαζαν τις δυνάμεις τους στον αγώνα έκλεισε η φετινή παρουσία της Κasimis Training στον 13ο Olympus Marathon. Mια αξιοζήλευτη συγκομιδή που άφησε την συντριπτική πλειοψηφία των μελών της ομάδας γεμάτα ικανοποίηση, καθώς κόποι και προσωπικές θυσίες ευοδώθηκαν!

Tο επίπεδο του συναγωνισμού τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες στον φετινό ΟΜ ήταν το υψηλότερο των τελευταίων ετών. Ο Γιάτσεκ Μπόγκοτς με επίδοση 5.07.55 κατέκτησε την 5η θέση στην γενική κατάταξη των ανδρών και την 1η στην ηλικιακή κατηγορία ανδρών 40-49 ετών, ενώ η Κατερίνα Τσέκοσκα με επίδοση 6.07.42 κατέκτησε την 4η θέση της γενικής γυναικών και την 1η της ηλικιακής κατηγορίας γυναικών 40-49 ετών. Εξαιρετική επίδοση που έφερε και την 6η θέση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Σελέτης στην πρώτη του μάλιστα εμφάνιση στον Olympus Marathon με χρόνο 5.14.00! Ακολούθησε στην 10η θέση της γενικής κατάταξης  ο Πλάτωνας Αρώνης με επίδοση 5.26.24! Συνολικά οι επιδόσεις των Γιάτσεκ Μπόγκοτς, Δημήτρη Σελέτη και Πλάτωνα Αρώνη έφεραν στην Kasimis Training την 2η θέση στην κατάταξη του ομαδικού, πίσω από την ομάδα της Salomon Hellas!

Προσωπικό ρεκόρ για τον Βαγγέλη Νούλα που με επίδοση 5.27.30 τερμάτισε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης, αλλά και για τον Κοσμά Πλακετά που συνέτριψε τον προσωπικό του χρόνο κατά 17 λεπτά και τερμάτισε στην 15η θέση με 5.34.01!

Στον 1ο αγώνα του φετινού προσωπικού στοιχήματος με τον εαυτό του, το Olympus Grand Slam, ο Γιώργος Φώτογλου τερμάτισε στην 23η θέση με επίδοση 5.46.47! Η πρώτη συμμετοχή στον ΟΜ για τον Αντώνη Νέστορα στέφθηκε επίσης με μια εξαιρετική επίδοση κάτω των έξι ωρών η οποία του έδωσε την 26η θέση με χρόνο 5.51.56!

Προσωπικό ρεκόρ και για τον Σάκη Σιώμο ο οποίος σκαρφάλωσε φέτος στην 30η θέση, με επίδοση 5.54.37, συντρίβοντας και αυτός την περσινή του επίδοση κατά 18 ολόκληρα λεπτά! Στην 33η θέση ένα ακόμα προσωπικό ρεκόρ, για τον Ηρακλή Μαντζούρη αυτή τη φορά, ο οποίος με επίδοση 5.59.34 «έριξε» την προηγούμενη καλύτερή του επίδοση κατά 35 ολόκληρα λεπτά!

Πρώτη συμμέτοχη στον ΟΜ για τον Γιάννη Πέππα, ο οποίος τερμάτισε στην 43η θέση μετά από έξι ώρες έξι λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αγώνα! Τον ακολούθησαν στην 46η θέση ο Δημήτρης Νταούλας με επίδοση 6.11.20 και στην 48η ο Κωνσταντίνος Παυλίδης με επίδοση 6.12.17! 55η θέση που συνοδεύτηκε από προσωπικό ρεκόρ και για τον Πέτρο Γιάγκου, αφού η φετινή του επίδοση με 6.19.04 ήταν 20 λεπτά γρηγορότερη από τον περσινό του αγώνα!

Ακολούθησαν στην 60η θέση με επίδοση 6.23.21 ο Πασχάλης Μπερετζίκης, στην 64η με προσωπικό ρεκόρ και επίδοση 6.26.44 ο Θωμάς Παρτσάνης και στην 65η θέση ο Χαράλαμπος Ψωμιάδης με 6.26.44. Προσωπικό ρεκόρ και για τον Σπύρο Ρόμπα, που τερμάτισε στην 74η θέση με επίδοση 6.30.54. Την πρώτη 100άδα των συμμετεχόντων στον ΟΜ 2016 έκλεισε ο Αλέξανδρος Πιπερίδης με επίδοση 6.48.58.

Οι πολύ καλές επιδόσεις συνεχίστηκαν για τους αθλητές της Kasimis Training με δέκα εξ’ αυτών να τερματίζουν με επιδόσεις που κυμάνθηκαν από τις 7 ως τις οκτώ ώρες. Στην 123η θέση τερμάτισε ο Μάκης Κυριακίδης με επίδοση 7.02.09, στην 166η θέση ο Καπούλας Δημήτρης με επίδοση 7.23.10, στην 178η θέση ο Νίκος Μαρατζίδης με επίδοση 7.28.49, στην 185η θέση ο Χρήστος Νεστορίδης με επίδοση 7.32.04, στην 186η θέση ο Βασίλης Παπασπύρου με επίδοση 7.32.04, στην 190η θέση ο Στέφανος Χατζηεφραιμίδης με επίδοση 7.34.50, στην 200η θέση ο Κωνσταντίνος Εφκαρπίδης με επίδοση 7.39.48, στην 201η θέση η Βασιλική Φαλάρα με επίδοση  7.40.13, στην 207η θέση ο Ιωάννης Λύρας με επίδοση 7.43.00 και στην 229η θέση η Δέσποινα Καφετζή με επίδοση  7.50.14.

Οι επιτυχημένοι τερματισμοί συνεχίστηκαν για την Kasimis Traaining με τους Κωνσταντίνος Κοτρώνης 288η θέση - 8.10.47, Νικολέτα Μάρτου  294η θέση  - 8.14.02, Δημήτρη Κιόρογλου 298η θέση -  8.16.41, Πέππα Χαράλαμπο 373η θέση - 8.43.49, Βασίλη Πέτρου 376η θέση - 8.44.11 και την Μπέτυ Γεωργίου 461η θέση - 6.23.12.

Τον Olympus Marathon πλαισίωσαν για 2η χρονιά φέτος τα Ολύμπια μονοπάτια, με την Kasimis Training να δίνει και εκεί την παρουσία της. Την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη του αγώνα κατέκτησε ο Θανάσης Τσιώτας με επίδοση 00.57.49, ενώ στην 4η θέση της γενικής γυναικών (και 21η της γενικής κατάταξης) τερμάτισε με επίδοση 1.06.06 η Μαρία Αποστόλου! Στην 7η θέση της γενικής γυναικών ανέβηκε η Ολυμπία Τζιμαράκα με επίδοση 1.10.54. Ακολούθησε ο Βασίλης Τσολάκης με επίδοση 1.14.06

Η Κasimis Training θα ήθελε να ευχαριστήσει την εταιρία Inov8 Greece για την στήριξη που προσέφερε σε αθλητές της ομάδας, συμβάλλοντας με τα υψηλής ποιότητας προϊόντα της στην επίτευξη των προσωπικών τους στόχων. Την Medicore Hellas και την Triathletes world για την υποστήριξη αθλητών της ομάδας. Τέλος τον Γιώργο Τσακιρίδη που προσέφερε στους αθλητές προϊόντα - προτάσεις ενυδάτωσης.